Čemu se věnujeme?

Osvětě! 

Chceme co nejvíce lidí naučit rozpoznávat příznaky cévní mozkové příhody, a díky tomu zachránit desítky (a možná i stovky) lidských životů!
Chcete se k nám přidat? Vyberte si z aktivit níže takovou, která se vám líbí, staňte se zachránci i vy!

Výzva Act FAST

Přidej se k výzvě, která zachraňuje životy. Vyplň krátký formulář a získej svůj vlastní balónek Strokie (mrtvice = ang. stroke). Ten s tebou může procestovat svět i poznávat blízké okolí. Víte, proč se smajlík na fotce zvláštně ušklíbá? Pokleslý ústní koutek je jedním z hlavních příznaků mozkové mrtvice.

Osvěta široké veřejnosti

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí. Postihnout může každého, a to bez ohledu na věk. V současnosti postihne každého čtvrtého, a proto pravidelně organizujeme pro širokou veřejnost různé osvětové akce, např. při příležitosti Světového dne mrtvice, Dne boje proti cévní mozkové příhodě a další.

Kurzy první pomoci

Víš, jak reagovat při podezření na mozkovou mrtvici? Víš, jak se  liší od projevů srdečního infarktu? Nauč se rozpoznávat jejich příznaky a vyzkoušej si, jaké to je někoho resuscitovat. Skupina veřejného zdraví poskytuje kurzy první pomoci pro zaměstnance. Spoj se s námi a domluvíme se na vhodném termínu školení pro tvůj tým.

Výzkum

Zjisti, jaké výsledky má výzkumný tým Skupiny veřejného zdraví už za sebou. Primárně se věnuje výzkumným tématům, která souvisejí s cévní mozkovou příhodou, zdravotní gramotností veřejnosti nebo vzděláváním v oblasti veřejného zdraví, ať už se týká žáků základní školy nebo seniorů.

Závod FAST běh

Akce je určená pro žáky 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií. FAST běh dokáže prověřit nejen rychlost účastníků, ale také jejich znalosti o mrtvici a infarktu i dalších souvisejících rizikových faktorech nebo onemocněních. Součástí akce jsou také sportovní a zábavné aktivity pro děti. 

Ambasadorský program

Studujete základní, střední nebo vysokou školu? Připojte se ke skupině našich mladých expertů a podílejte se na šíření informací o mozkové mrtvici a srdečním infarktu. Společně naučíme seniory, dospělé i děti, jak tato onemocnění rozpoznat a jak správně na jejich příznaky reagovat.

Program HOBIT

Podporujeme další projekty, které usilují o zvyšování zdravotní gramotnosti. Nejblíže má k vzdělávacímu programu HOBIT, který učí děti rozpoznávat příznaky závažných onemocnění i správné reakci. Druhým význačným projektem, do kterého je Act FAST zapojena, je projekt Saste Roma, který cílí na šíření informací o zdraví ve vyloučených lokalitách.

Podpora jiných projektů

Dlouhodobě se zapojujeme do spolupráce a podpory další projektů zabývajících se zdraví anebo přímo cévní mozkovou příhodou. Spolupracujeme například s partnery z Nového Zélandu na propagaci jejich aplikace STROKE Riskometer. Věnujeme se osvětovému projektu pro vyloučené lokality Saste Roma a vytváříme program i pro brněnské středoškoláky pomocí každoročních T-exkurzí.  

Spřátelený web

Podívej se na webové stránky vzdělávacího programu HOBIT. Ten je určen nejen žákům základních a středních škol, ale také široké veřejnosti.

Procvič si svou paměť, získej nové informace a nauč se, jak zachránit (třeba svůj) život.

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)