Workshop o duševním zdraví mladých lidí: zážitky a praktické rady, které stojí za to

Ve středu 16. října jsem měl možnost zúčastnit se workshopu na téma Duševní zdraví mladých lidí, který se konal v přednáškové místnosti FNUSA. Vedl nás magistr Norbert Michel, který už několik let poskytuje rady pro udržení duševní pohody dětem a mladistvým. Provedl nás nejen teoretickou částí, ale podělil se i o osobní zkušenosti z praxe. A že to stálo za to!

Úvodní část byla věnována základním pojmům – kdo je vlastně psycholog, terapeut nebo sociální pracovník? Nešlo ale jen o teorii, protože každé vysvětlení bylo doplněno zajímavými příběhy ze života. Postupně jsme se také seznamovali s nejčastějšími psychickými problémy dnešních mladých lidí, jejich příčinami a možnostmi léčby. Co mě ale nejvíc bavilo, byla aktivní účast nás všech. Každý mohl sdílet vlastní zkušenosti nebo klást otázky, což celou debatu posunulo na úplně jinou úroveň.

Jedním z vrcholů pro mě bylo, když jsme si vyzkoušeli metodu EmotionAid – techniku, kterou profesionálové používají při práci s lidmi postiženými válkou nebo jinými náročnými situacemi. A co víc? Ukázalo se, že tuhle metodu můžeme využít třeba i při stresu před testem z matematiky.

Největší pecka ale přišla na závěr, a to v podobě Krabičky Poslední Záchrany. Byla plná různých předmětů určených k tomu, aby pomohly lidem, kteří mají sklony k sebepoškozování. Tahle část mě opravdu zasáhla a otevřela oči.

Celou dobu jsme měli prostor se ptát na cokoliv, co nás zajímalo, a věřím, že každý z nás si z workshopu odnesl něco nového a hodnotného. Akci jsem si neskutečně užil a už teď se těším na další podobné setkání.

autor: Štěpán Merta

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)