Mozková mrtvice

Mrtvice postihe každého čtvrtého 

Chceme co nejvíce lidí naučit rozpoznávat příznaky cévní mozkové příhody, a díky tomu zachránit desítky (a možná i stovky) lidských životů!
Chceš se do naší mise také zapojit? Vyber si z aktivit níže takovou, která se ti líbí a pomoz nám šířit životně důležité informace. Čím více lidí se dozví, proč je mozkové mrtvice tak nebezpečná, naučí se metodu FAST a správnou reakci, tím více životů můžeme společně zachránit.

Víš, že...

Metoda FAST

Mozkovou mrtvici poznáš pomocí 3 nejčastějších příznaků. Pokud zpozoruješ jen 1 z nich, volej ihned záchranku pomocí čísla 155

Neztrácej ani vteřinu, jde o život.

F
A_lila
S_bublina

F

A

S

T

Face = obličej 

Požádej člověka, aby se usmál. Vidíš pokles ústního koutku  nebo očního víčka?

Arm = paže

Zvedni člověku ruce do předpažení a pusť je. Neudrží je ve stejné výšce?

Speech = řeč

Popros člověka, ať po tobě zopakuje větu. Plete si slova nebo nechápe, o co ho žádáš?

Time = čas

Jestli odpovíš aspoň jednou ano. ihned volej 155! Jde o příznak mrtvice!

MC Gey: Koutek

Na podzim 2021 vznikl osvětový videoklip o cévní mozkové příhodě, a to díky spolupráci s brněnským rapperem MC Geyem. Ten má s mozkovou mrtvicí blízkou zkušenost, když před lety postihla jeho dědečka.

Přehrát video
Přehrát video

Tessie & Kantiléna: Píseň FAST

Na jaře 2023 jsme ve spolupráci s mezinárodním osvětovým projektem Hrdinové FAST a tuzemským projektem Saste Roma představili veřejnosti písničku FAST. Tu nazpívala zpěvačka Tessie spolu
s brněnským dětským sborem Kantiléna.

HOBIT web

E-learning o mrtvici

Podívej se na webové stránky vzdělávacího programu HOBIT. Ten je určen nejen žákům základních a středních škol, ale také široké veřejnosti.

Procvič si svou paměť, získej nové informace a nauč se, jak zachránit (třeba svůj) život.

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)