T-exkurze: Příběh mrtvice aneb staň se na den lékařem

Stojím před budovou Fakultní nemocnice u sv. Anny a hořím nadšením, že se již během následujících pár minut zúčastním své první T-exkurze.

Za chvíli jsem se již seznámila s naší velmi milou paní lektorkou Hanou Maršálkovou, jež nás obeznámila s programem. Během první části T-exkurze jsem měla možnost poznat i další účastníky T-exkurze. Rozdělili jsme se totiž do malých skupinek a debatovali jsme o tématu, které nám bylo přiděleno a následně naše poznatky odprezentovali před ostatními účastníky. Tato aktivita se mi moc Iíbila, protože jsem se dozvěděla nové informace, například že 2 základní typy mozková mrtvice jsou ischemická a hemoragická, nebo o metodě FAST a zároveň jsem Iépe poznala ostatní účastníky T-exkurze, kteří jsou též budoucími potenciálními mediky.

T-exkurze mě zavedla „za oponu“

V druhém bloku nás přívětivý pan doktor provedl po neurologické ambulanci. Ukázal nám, jak vypadá jednotka intenzivní péče, CT, magnetická rezonance a dokonce jsme si mohli vyzkoušet, jaké to je dělat ultrazvuk tepny a žíly na krku a jak to souvisí s mozkovou mrtvicí. Bylo vskutku zajímavé vidět „za oponu” a poznat skutečné fungování nemocnice. Na CT vyšetření byl během naší návštěvy pán, takže jsme tento přistroj viděli „v akci” 🙂

Během T-exkurze jsme se seznámili s metodou FAST pro rozpoznání mozkové mrtvice. FACE (dotyčný má svislý koutek), ARM (nedokáže udržet jednu paži ve stejné výšce jako druhou), SPEECH (mluví nesrozumitelně), TIME – je nutné co nejrychleji volat záchrannou službu!

Mrtvici můžete dostat i ve 20 letech

V poslední části jsme měli tu čest setkat se s dívkou, jež si mozkovou mrtvicí prošla ve věku pouze dvaceti let.

Zahodila veškeré společenské bariéry a upřímně hovořila o tom, jak se to stalo a co tomu předcházelo, jaké ji toto neštěstí přineslo problémy a jak se s nimi vypořádala.

Okamžitě jsem Elišku začala nesmírné obdivovat a považovat ji za inspirativní osobu. Doktoři jí sdělili, že již nebude moci mluvit či chodit, ale ona se to znovu zvládla naučit a bravurně. Také spravuje blog „Holka s handicapem”. 🙂

Moje první T-exkurze se mi moc Iíbila. Rozhodně byla užitečná, protože nyní vím, jak postupovat v případě, že někoho z mých blízkých postihne mozková mrtvice. Nejvíce se mi ovšem Iíbila část, kdy jsme  si procházeli nemocnici, je to totiž možnost, kterou jen tak nedostanete. Každému, kdo nad touto T-exkurzí přemýšlí, ji rozhodné doporučuji a tím víc doporučuji, jestliže zvažujete studium medicíny – rozhodně už ji po této T-exkurzi nebudete jen zvažovat.

Adriana Kleiblová, T-exkurze podzim 2023

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)