Mozek je spolu s míchou součástí centrální nervové soustavy. V mozku dospělého člověka se nachází asi 100 miliard neuronů a každý z nich udržuje v průměru 7 000 synaptických spojení s jinými neurony. O miliony neuronů i spojení ale člověka během několika minut dokáže připravit cévní mozková příhoda.
Ve chvíli, kdy do části mozku přestává proudit okysličená krev s živinami, začne postižená mozková tkáň odumírat. Průměrně nemocný přichází o 2 miliony neuronů za minutu a již po pár hodinách od začátku ataky – a jejích příznaků – dochází k nevratnému poškození mozku.
Co přeruší průtok krve?
Krevní sraženina, neboli trombus, která mozkovou mrtvici způsobí ve zhruba 85 % případů, nevznikne zničehonic. Tvoří se usazováním v cévách v jiných částech těla, často měsíce až roky předtím, než k mrtvici dojde.
Při nezdravém životním stylu – nedostatek pohybu, časté popíjení alkoholu, kouření a nesprávný jídelníček plný mastných, přesolených i sladkých jídel – se v cévách člověka začnou usazovat tukové buňky. Důvodem je vysoký obsah cholesterolu v krvi. Postupem času dojde k vytvoření tzv. aterosklerotického plátu.
Ten se může vytvořit kdekoliv po těle, především ve velkých cévách. Postupem času narůstá na objemu a zužuje průtok krve. Plát po nějaké době může prasknout, utrhnout se a dojde k vytvoření krevní sraženiny (trombu).
Zatímco většími cévami a tepnami propluje bez problémů, může se krevním řečištěm dostat až do srdce nebo mozku. V prvním případě dochází ke srdečnímu infarktu, ve druhém k mozkové mrtvici.
Co se děje po ucpání mozkové tepny?
S postupným odumíráním mozkových buněk dochází ke ztrátě funkcí, které daná oblast kontrolovala. Pokud je zasaženo centrum řeči, dostavuje se nesrozumitelná nebo drmolivá řeč, jestliže je zasaženo centrum pohybu, člověk má potíže s hybností končetin na jedné straně těla apod.
Mozková mrtvice, neboli cévní mozková příhoda, může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku. Nepřecházejte proto její příznaky jen proto, že je někdo příliš mladý, velký sportovec nebo si nestěžuje. Reagujte rychle a při zpozorování příznaků volejte 155.