Očima ambasadorky: osvěta na Blesk ordinaci

Na podzimní Blesk ordinaci na náměstí Svobody jste si mohli nechat zdarma vyšetřit oči, zkontrolovat tlak, cukr v krvi, podezřelá znaménka a mnoho dalšího. Akci, kterou pořádal časopis Blesk, se konala ve více městech ČR a brněnský termín připadl na středu 29. září 2021. Brňáci vzali akci útokem a u stánků se stály dlouhé fronty. A jak si vedl náš osvětový stánek o cévní mozkové příhodě?

Ze začátku jsem vůbec nevěděla, co od akce očekávat. Slyšela jsem o ní poprvé a rovnou jsem se stala její součástí jakožto ambasadorka projektu HOBIT!

Na tzv. Svoboďák jsem dorazila v 11 hodin a setkala se se zbytkem dopoledního hobitího týmu. Přišla jsem hodinu před začátkem akce, abych mohla ještě pomoci s přípravami stánku i svého vlastního projevu. Jenže na nic takového nebyl čas, protože už v té chvíli kolem stánků proudily spousty lidí. Takže jsem se do toho vrhla, jak se říká „po hlavě“.

Co se u nás dělo?

Akce proběhla bez problémů. Naše návštěvníky tvořili především starší lidé, kteří už mrtvici zažili, nebo znali někoho, kdo ji prožil. Ovšem potěšila mě i mladá paní s dítětem, která se zastavila pro balónky. Odcházela proškolená o mrtvici a ještě nám děkovala, že určitě informuje i lidi ve svém okolí. Nikdo se nerozčiloval, nikdo si nestěžoval a my jsme mluvili, školili a rozdávali letáčky. Mimo šíření informací náš program obsahoval i krátký film o příznacích cévní mozkové příhody a srdečního infarktu, kdy volat záchranku a kdy to není potřeba, nácvik resuscitace a soutěž na čas, která měla napodobovat příznaky mrtvice. Za úkol bylo jednou rukou s rozostřeným viděním (pomocí lyžařských brýlí přelepených izolepou – chytré, co?) v co nejkratším čase naskládat sirky do krabičky a pak ji zavřít. Jednoho kolegu ambasadora dokonce napadlo jít rozdávat letáčky o příznacích mrtvice lidem čekajícím v dlouhých frontách na všelijaká další měření a kontroly u jiných stánků. Návštěvníci byli rádi za rozptýlení a my za kohokoliv dalšího, který bude znát alespoň základní informace o mrtvici.

Něco na závěr? Akce mi rozhodně zvedla sebevědomí a zlepšila komunikaci s lidmi. Sice u našeho stánku nestály fronty, ale téměř pořád jsme měli nějakého návštěvníka, takže mluvení, proškolování a vysvětlování jsme si užili až až. A rozdali jsme spoustu letáků! Akce se koná každý rok, tak se nezapomeňte přijít podívat v roce 2022. Náš stánek nebyl jediný, který stál za návštěvu.

Autor: Kristýna Ježková, ambasadorka projektu HOBIT

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)