Mrtvice, jeskyně i hry. Jak vypadal workshop Ambasadorů pro zdraví?

V pátek 24. května jsme se společně vydali do Kaprálova mlýna v nedalekém Ochozu u Brna. Poté, co jsme se ubytovali, nás čekalo testování her pro tábory v rámci programu HOBIT. Tyto hry by mohly v rámci letních táborů pomoci dětem pochopit mozkovou mrtvici a jak ji správně poznat, zároveň pomohou osvojit si metodu FAST. V první hře jsme si vyzkoušeli, jaké je to být krvinkami a co musíme dělat, aby tělo správně fungovalo. V další variantě jsme měli překážky, kterým musí krvinky čelit, když je naše tělo vystaveno různým rizikům. Úkolem druhé hry bylo osvojit si metodu FAST, kdy ke každému písmenu byl úkol spojený s příznaky mrtvice. Hry byly opravdu velmi nápadité, a mohly by touto formou rozšířit povědomí o mozkové mrtvici a celé metodě FAST.

Vzhledem k nádhernému a zajímavému okolí jsme si i přes velmi nabitý program stihli udělat malý výlet. Jako první jsme navštívili jeskyni Pekárnu, ve které jsme si udělali společnou fotku. Dále jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat na netopýry do jeskyně Netopýrky. To jsme ale ještě netušili, že netopýry neuvidíme a co vše nás po cestě potká. Protože jsme se totiž nechtěli brodit vysokou trávou a přeskakovat spadené stromy, tak jsme to radši obešli, ale trasou, která se podobala spíš horské dráze a po dešti nebyla o moc lepší než přeskakování spadených stromů. Naštěstí jsme se i přes všechny ty pády a jedno menší zranění v pořádku vrátili. A jak řekla vedoucí ambasadorského programu Lucka, zážitky nemusí být vždy pozitivní, hlavně že jsou nezapomenutelné, a to tyhle rozhodně byly.

Následovalo vzdělávací okénko, kdy jsme si prošli rizikové faktory mozkové mrtvice, a zdokonalili se ve svých komunikačních dovednostech, abychom i my mohli na osvětových akcích efektivně pomáhat a informovat ostatní. Po večeři jsme měli možnost seznámit se s různými přístroji, se kterými se budeme setkávat na akcích. Mezi nimi byla například váha, která změří hmotnost, BMI, procento svalů a tuku, dále přístroj na měření hladiny cukru v krvi, přístroj na sílu stisku a tlakoměr. Všechny údaje získané z těchto měření totiž mohou napovědět, jaké riziko mozkové mrtvice nám hrozí.

Na závěr dne jsme vyhodnotili, co vše se za uplynulý skoro rok stalo, a co vše nás ještě do konce školního roku čeká. A nechybělo ani ocenění pro nejaktivnější Ambasadory, kterými se staly Anička Odehnalová a Alča Effenbergerová.

Druhý den nás čekal kurz první pomoci od ZDrSEMu, kterým nás prováděli velmi milí lektoři. Tento kurz byl naprosto úžasný, protože nebyl jako všechny ostatní. Nebyl to pouze celodenní výklad a poslouchání, ale díky názorným simulacím jsme si získané znalosti a dovednosti mohli vyzkoušet skoro naostro. Díky tomu jsme si mohli říct i chyby, tak abychom je neopakovali. V simulacích jsme si mohli vyzkoušet třeba jak se zachovat při spáleninách, masivním krvácení nebo i otravě. Celý kurz byl úplně úžasný, dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, které se nám budou hodit v každodenním životě. A na konec jsme si domů odvezli i třeba lékárničku na klíče, a nemohly chybět ani gumové rukavice.

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)