Náš cíl: osvěta o mrtvici

Víš, že mrtvice postihe každého čtvrtého? 

Chceme co nejvíce lidí naučit rozpoznávat příznaky cévní mozkové příhody, a díky tomu zachránit desítky (a možná i stovky) lidských životů!
Chceš se do naší mise také zapojit? Vyber si z aktivit níže takovou, která se ti líbí a pomoz nám šířit životně důležité informace. Čím více lidí se dozví, proč je mozkové mrtvice tak nebezpečná, naučí se metodu FAST a správnou reakci, tím více životů můžeme společně zachránit.

Výzva Act FAST

Přidej se k výzvě, která zachraňuje životy. Vyplň krátký formulář a získej svůj vlastní balónek Strokie (mrtvice = z anglického slova stroke). Ten s tebou může procestovat svět i poznávat blízké okolí. Víš, proč se smajlík na fotce zvláštně ušklíbá? Pokleslý ústní koutek je jedním z nejčastějších příznaků mozkové mrtvice. Fotky můžeš sdílet i na svých sítích, jen nás na nich označ a přidej hashtag #actfastcz. 

Osvěta široké veřejnosti

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí. Postihnout může každého, a to bez ohledu na věk. V současnosti postihne každého čtvrtého, a proto pravidelně organizujeme pro širokou veřejnost různé osvětové akce, např. při příležitosti Světového dne mrtvice, Dne boje proti cévní mozkové příhodě a další.

Kurzy první pomoci

Víš, jak reagovat při podezření na mozkovou mrtvici? Víš, jak se  liší od projevů srdečního infarktu? Nauč se rozpoznávat příznaky těchto onemocnění a vyzkoušej si, jaké to je někoho resuscitovat nebo použít metodu FAST. Skupina veřejného zdraví poskytuje kurzy první pomoci pro zaměstnance, seniory i další skupiny. Spoj se s námi a domluvíme se na vhodném termínu školení.

Výzkum

Zjisti, jaké výsledky má výzkumný tým Skupiny veřejného zdraví už za sebou. Primárně se věnuje výzkumným tématům, která souvisejí s cévní mozkovou příhodou, zdravotní gramotností veřejnosti nebo vzděláváním v oblasti veřejného zdraví, ať už se týká žáků základní školy nebo seniorů.

Závod FAST běh

Zážitkový FAST běh je akce je určená pro žáky 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií, která se koná jednou za 2 roky. FAST běh dokáže prověřit nejen rychlost účastníků, ale také jejich znalosti. Jeho cílem je osvěta o mrtvici a infarktu i dalších souvisejících rizikových faktorech nebo onemocněních. Jeho součástí jsou také sportovní a zábavné aktivity pro děti. 

FAST běh

Ambasadoři pro zdraví

Je ti mezi 13 a 18 lety? Připoj se ke skupině našich mladých expertů a podílej se na šíření informací o mozkové mrtvici a srdečním infarktu. Společně naučíme seniory, dospělé i děti, jak tato onemocnění rozpoznat a jak správně na jejich příznaky reagovat. Díky spolku Ambasadoři pro zdraví získáš cenné zkušenosti, přátele i možnosti dalšího vzdělávání.

Program HOBIT

Podporujeme další projekty, které usilují o zvyšování zdravotní gramotnosti a osvětu. Nejblíže máme k vzdělávacímu e-learningovému programu HOBIT, který učí děti to nejdůležitější o vybraných civilizačních chorobách. Rychle a zábavně se naučí vše o rizikových faktorech, prevenci i příznacích závažných onemocnění a dozví se, jak v různých případech správně reagovat. 

Podpora jiných projektů

Dlouhodobě se zapojujeme do spolupráce a podpory další projektů zabývajících se zdraví anebo přímo cévní mozkovou příhodou. Spolupracujeme například s partnery z Nového Zélandu na propagaci jejich aplikace STROKE Riskometer. Věnujeme se osvětovému projektu pro vyloučené lokality Saste Roma a vytváříme program i pro brněnské středoškoláky pomocí každoročních T-exkurzí.  

HOBIT web

Spřátelený web

Podívej se na webové stránky vzdělávacího programu HOBIT. Ten je určen nejen žákům základních a středních škol, ale také široké veřejnosti.

Procvič si svou paměť, získej nové informace a nauč se, jak zachránit (třeba svůj) život.

Vznik webové stránky byl podpořen projektem JMK 062309/19/ORR „Rozšíření výzkumné sítě pro studium populačních intervencí v oblasti cévních mozkových příhod (CMP-NET)